WordPress Smilies (gülücük) Kullanımı

Yazılarımızın tuzu biberi olan gülücükler wordpress ile birlikte geliyor, kısayollarını kullandığımız zaman yazılarda ve yorumlarda otomatik olarak imajlara dönüştürülüyor. Eğer isterseniz Tercihler/Yazma sekmesinden :-) ve :- P gibi ifadeleri yayınlarken grafiklere çevir seçeniğinin kutucuğunu kaldırarak bu özelliği iptal edersiniz.. Gelelim kısayolların kullanımına, tamamını bilmediğimiz için belli başlı bir kaçtanesini kullanıyoruz.. : ) : ( : D gibi.. Bunların çıktısıda :) :( :D şeklinde oluyor. Diğer kısayollar için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz..

smilies.jpg

buradaki gülücükler wordpressi kurduğunuz dizinde /wp-includes/images/smilies altında bulunmakta. Eğer gülücükleri değiştirmek, yeni gülücükler eklemek ve mevcut kısayolları kendinize göre ayarlamak istiyorsanız, bu değişiklikleri /wp-includes/ dizini altında bulunan ‘vars.php’ dosyasının içerisinden yapabilirsiniz. :)

Ayrıca wordpress için çeşitli gülücük (smilies) eklentileri de mevcuttur. Bu eklentiler sayesinde smileyleri admin panelinden kontrol edip yazılarınıza ekleyebilirsiniz..

Bazı Eklentiler

Kaynak : WordPress Codex

5 Comments

 1. Kerim 09 Haziran 2007 at 14:50

  Çok faydalı oldu bu, teşekkürler :)

 2. vicdone 09 Haziran 2007 at 19:27

  teşekkürler kardeşim, hoş bir paylaşım…

 3. Doğan AYDIN 07 Ağustos 2007 at 18:45

  Bende bunu merak ediyordum, çok teşekkür ederim…

 4. yariscim 25 Kasım 2008 at 12:27

  paylasım ıcın tesekkurler…

 5. mizah 22 Aralık 2008 at 01:10

  tşkrler. yararı oldu (:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.