Sağlık Bakanlığı ve Rekabet Kurumu Ödüllü Logo Yarışmaları

Sağlık Bakanlığı ve Rekabet Kurumu logo tasarlatmak için yarışma düzenle(t)mişler… Sağlık bakanlığı bu işi kendi üstlenirken, Rekabet Kurumu Photoshop Magazin’le işbirliği yapmış. Yarışma detayları şöyle;

Sağlık Bakanlığı Logo Yarışması :

Katılım Koşulları

a) Yarışma, seçici kurul ve seçici kurulun birinci dereceden yakınları dışında herkese açıktır.

b) Her katılımcı en fazla 3 adet çalışma ile yarışmaya katılabilir.

c) Logonun çok çeşitli amaçlar için kullanılacağı göz önünde bulundurularak basıma uygun nitelikte hazırlanması, büyültülüp küçültüldüğünde bozulmaması gerekmektedir.

d) Gönderilen rumuzlu çalışmalarla birlikte; İsim, Soyisim, Adres, Telefon Numarası gibi yarışmacı tarafından hazırlanmış kimlik bilgilerinin bulunduğu bir zarf olacaktır. Bu zarf yarışmanın neticelenmesiyle birlikte seçici kurul tarafından açılacaktır.

e) Logolar, A4 boyutunda dijital ortamda hazırlanacaktır. Ayrıca tasarımlar Adobe lllustrator, FreeHand, CorellDraw ya da Photoshop programlarından biri ile hazırlanmış belge olarak CD ortamında da sunulacaktır. (Ayrıca logolar CD’ye Jpeg uzantılı olarak da aktarılacaktır.)

f) Teslim edilen çalışmalar Türk Patent Enstitüsü’nce daha önce korunmaya alınmamış olmalı, tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır. Seçici Kurul tarafından kopya olduğu anlaşılan logolar değerlendirmeye alınmayacaktır. Logo tasarımının kopya olduğu anlaşılması halinde ödül verilmeyecek, verilmiş ise geri alınacaktır.

g) Katılımcılar, konu ile ilgili olarak daha geniş bilgiyi, Sağlık Bakanlığı’ndan www.saglik.gov.tr adresinden alabilirler.

h) Yarışmaya katılan tüm çalışmaların kullanım hakları Sağlık Bakanlığı’na aittir. Dereceye giremeyen çalışmalar, sonuçların duyurulmasından sonra bir ay içerisinde aynı adresten geri alınabilir. Bu süre içerisinde geri alınmayan çalışmalardan Bakanlığımız sorumlu olmayacaktır.

ı) Bakanlığımız ve/veya Seçici Kurul, seçilen çalışma üzerinde değişiklik isteme hakkına sahiptir.

i) Aynı kişi birden fazla ödül kazanabilir. Ancak, en büyük değerdeki ödülü almaya hak kazanacaktır.

Ödüller
Birincilik Ödülü: 10 000YTL
İkincilik Ödülü: 6000YTL
Üçüncülük Ödülü: 4000YTL

Çalışmaların Teslimi
Çalışmaların zarar görmeyecek şekilde paketlenerek posta ile veya elden 01 Aralık 2008 tarihine kadar Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü Sıhhıye/Ankara adresine ulaştırılması ve sbyarisma@saglik.gov.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir. Postadaki gecikmeden ve eserler üzerinde oluşabilecek bozulmalardan Bakanlığımız sorumlu olmayacaktır.

Sonuçların Açıklanması
Yarışma sonuçları seçici kurul toplantısı ardından 20 gün içinde Sağlık Bakanlığı web sitesinde açıklanacaktır.

İlgili Sayfa

Rekabet Kurumu Logo Yarışması :

Rekabet Kurumu Ödüllü Logo Yarışması adlı bu yarışma Photoshop Magazin tarafından Rekabet Kurumu adına düzenlemektedir.

Yarışma Konusu:
Yarışmaya katılan yarışmacılar; Türkiye’de mal ve hizmet piyasalarındaki ulusal rekabet politikasının oluşturulmasını sağlayan Rekabet Kurumu için kurumsal logo tasarlayacaklar.
Yarışma, Rekabet Kurumu’nun logosunu seçmek, uygun görülürse kullanmak amacıyla düzenlenmektedir. Logo Rekabet Kurumu’nun misyon ve vizyonuna uygun, devlet kurumu olma niteliğini taşıyan, akılda kalıcı, yaratıcı, aktif, orijinal ve çeşitli medya ortamlarında kullanılabilir yapıda olmalıdır.
Yarışma Şartnamesinden önemli alıntılar:
Yapılacak logo tamamen özgün olmalı ve diğer mecralarda yayımlanmamış olmalıdır
Yarışmacılar en fazla 3 eserle yarışmaya katılabilirler.
Yollanacak çalışmalar, JPEG uzantılı, olarak ve site üzerinden verilen master dosya üzerine orijinal ve siyah-beyaz hali olmak üzere yerleştirilerek yüklenecektir. (Master dosyaya üst menüde Orijinal Dosya adlı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.) Çalışmanın orijinali (tercihen vektörel) yarışma sonucunda dereceye giren yarışmacılardan ayrıca talep edilecektir. Orijinal dosya sunamayan yarışmacılar diskalifiye olacaktır.

Ödüller ve Telif Ücretleri :

Birinciye : 3.000 YTL (telif ücreti) , Turknet 5 yıllık İnternet ADSL aboneliği (1Mb Hızında 4Gb kotalı), Medyasoft’tan Adobe CS4 Design Standart Paketi.

İkinciye : 2.000 YTL (telif ücreti) , Turknet 3 yıllık İnternet ADSL aboneliği (1Mb Hızında 4Gb kotalı), Medyasoft’tan Adobe Photoshop CS4 Extended.

Üçüncüye : 1.000 YTL (telif ücreti) , Turknet 1 yıllık İnternet ADSL aboneliği (1Mb Hızında 4Gb kotalı), Adobe Photoshop CS4.

Jüri Özel Ödülü : Dereceye giremeyen fakat övgüye değer bulunan ilk 10 eser sahibine Photoshop Magazin dergisi 1 yıllık aboneliği hediye edilecektir.

Telif ücretleri Rekabet Kurumu tarafından ödenecektir.

Photoshop Magazin Yarışma Sayfası

Rekabet Kurumunda ki Duyuru

7 Comments

 1. Pingback: www.tusul.com

 2. Pingback: 100puan.com

 3. Pingback: webiket.net

 4. Pingback: oyyla.com

 5. Pingback: Son Günlerde - Seri 7 | Günlük Haftalık Aylık

 6. özgür evren akay 07 Ocak 2009 at 05:51

  Ne oldu, 2300 eser arasından uygun logo bulunamamış!

  http://www.saglik.gov.tr/TR/dosyagoster.aspx?DIL=1&BELGEANAH=33596&DOSYAISIM=ttnk.jpg

  Bu yarışmanın seçici kurulundaki bütün üyeleri kınıyorum, ve kara listenize almanızı tavsiye ediyorum:

  Prof. Dr. Ayşegül İzer
  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üni, Güzel Sanatlar Fak. Grafik Tasarım Bölüm Başkanı

  Doç Dr. Can Bilgili
  Yeditepe Üni. İletişim Fakültesi

  Öğr. Görevlisi Hasan Fehmi Ketenci
  Galatasaray Üni, Kocaeli Üni İletişim Fak.

  Dr. Turan Buzgan
  Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı

  Mine Tuncel
  Sağlık Bakanlığı Bakan Müşaviri

  2300 de ne yuvarlak rakam. Özen gösterilmediği belli.

  İleride bu yarışmaya katılan logolardan seçilen bir logonun bakanlıkça kullanıldığını görürseniz şaşırmayın. Birisi bu benim logom diye itiraz etmedikçe bizim de haberimiz olmaz zaten.

  Geçmiş olsun.

 7. toruloglu 25 Ocak 2009 at 03:59

  Ben de bir tasarım ile katıldım. Seçici kurul 2000 kişiyle dalga geçmiş, profesörler ya, en iyi onlar bilir!. “Bunlar olmamış, başka çizin!” diyen hocalar hangi logo’ların, hangi eser’lerin sahibidir? Esasen böyle ulusal simgeler böyle proflukları kendinden menkul altı kişiye bırakılmamalı. Daha geniş katılımlı oylama sistemi oluşturulmalı.
  Kurulun kararına itirazımı ve nacizane çalışmamı sağlık bakanımıza göndereceğim.. Bir örneğini de sizlerle paylaşacağım ve yorumlarınızı bekleyeceğim…
  Diğer çalışmaları da görebiliriz belki, ben de merak ediyorum kayda değer bulunmayan eserleri…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.