son zamanlarda…

Son zamanlarda blogum için yeni bir tema yapma uğraşındayım.. Hazırladığım temayı ilk önce photoshop’ta tasarladım..  Şimdi geldi wordpress’e entegrasyonuna.. Bu kısmı da fazla zorlayacak gibi değil ama asıl zor olan görsel uyum. Çünkü malum tarayıcı uyumluluğu gibi büyük bir problemimiz var.. Her ne kadar firefox’a göre tasarlamak istesem de, blogum istatistiklerine göre ziyaretçilerin %60’ı ie kullanıyor..

Bu arada teknodergi’den Fatih, Web tasarımı ve kodlaması üzerine bir araştırma yayınladı.. Bir çok blog yazarının ve benim de katıldığım bu araştırmayı şuradan okuyabilirsiniz..

Hasan Yalçın, ödüllü bir yarışmayı duyurdu.. Menü tasarlayıp bu yarışmaya katılabilirsiniz.. vaktim olursa bende bir çalışma göndermeyi planlıyorum.. yarışma detaylarına ve ödüle buradan ulaşabilirsiniz..

3 Comments

 1. yigit 31 Ağustos 2008 at 16:20

  bakalım yeni temayı merakla bekliyoruz :D bende işlerimi bittirince yeni tema ile eski halime dönücem tam 1 yıldır doğru düzgün yazmıyorum..

 2. SuniPeyk 01 Eylül 2008 at 06:31

  yeni tema için kolay gelsin.
  ve
  bir ufak yanlışlığı düzeltmek isterim.
  firefox ve/veya internet explorer için site tasarlamak pek doğru bir tanımlama olmaz.
  herhangi bir tarayıcı için site tasarlamak doğru bir tanı değil.

  web standartlarına uygun şekilde tasarlamak çoğu zaman yeterli olacaktır.
  ancak ie/ff için bazı ayarlar yapmak gerekebiliyor. sanırım söylemek istedğiniz de budur.
  :)
  tekrar kolay gelsin.

 3. oceangray - Site Author 01 Eylül 2008 at 14:05

  @yigit bende uzun zamandır yazamıyordum.. bu yeni tema bi nevi ilaç gibi geldi şimdiden… senin temanıda en kısa sürede bekliyorum.. :)

  @SuniPeyk öncelikle teşekkür ederim.. dediğin doğru ama genede ben tasarımlarımı tarayıcılara göre yaptığımızı düşünüyorum.. örneğin yeni temada yaptığım menulerin yuvarlak köşeli olmasını istiyorum.. -moz-border-radius ile bunu çok kolay şekilde yapıyorum ama bu sadece ff’ta çalıştığı için ie ile blogumu gezecekler bunu göremiyorlar.. ie için ise ya imaj kullanmam gerekiyor ya da js..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.