YouTube Erişim Yasağı

17
6.959
views

Ntvmsnbc’deki haber aynen böyle başlıyor.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi, Atatürk’e hakaret edilen video görüntülerin yer aldığı siteye erişim yasağı koydu.

Bende youtube‘a girince bu görüntüyle karşılaştım.. Bakalım önümüzdeki günlerde ne olacak..belki bu video aratıldı diye google’a bile erişim yasağı gelebilir..

Düzenleme – 22 ocak 2008

Arkadaşlar bu yazı aslında youtube’un ilk kapatıldığı zaman yazılmıştı.. Fakat 2. defa youtube kapatıldı.. Önceleri Opendns yöntemi ile erişim sağlanıyordu fakat Telekom ip bazlı engelleme yaparak proxy ile girişi de engelledi..

Düzenleme – 23 ocak 2008

Sabah yayınladığı haberde youtube gelen yasağın kaldırıldığını duyurdu fakat denemelerimde yasağın henüz kalkmadığını gördüm.. Bakalım sonuç ne olacak..

Düzenleme – 24 Mart 2008

Youtube birkez daha kapatıldı.. Telekomun farklı bir yöntemle erişime kapattığı youtube’a girebilmek için aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz..

anonymouse

youhide

Youtube Girmek için En kesin Çözüm

 • Bilgisayarınızda şu dizine gidin.. C:WINDOWS\system32\drivers\etc
 • etc klasörü içinde ki hosts dosyasına birlikte aç deyin ve not defteriyle açın
 • Açılan dosyanın en altına aşağıdakileri ekleyin :

208.117.236.70 youtube.com
208.117.236.70 www.youtube.com

17 YORUMLAR

 1. Bence ” Yasakçı Zihniyetimiz ” ilk defa doğru birşey yapmış . Sonuç olarak bu yasak geçici olacak ama YouTube Türkiyeden gelen internet ziyaretçisinin kıymetini bilecek ve ilerde Önderimiz , Bayrağımız hakkındaki videoları incelerken daha dikkatli olacak .

 2. evet ama bu yapılanla sayfayı biz göremiyoruz Dünyanın geri kalanı bayrağımıza yapılan çirkin saldırıyı görüyor. Yasaklama yerine videolar silinip youtube anasayfasında bir özür yazısı yayınlanabilirdi. Bunun baskısı yapılmalıydı diye düşünüyorum..

 3. merhaba;
  açıkcası bana da çok mantıklı gelmedi bu youtube yasağı. dediğin gibi bayrağımıza Ulu Önderimize yapılan bir hakareti bizler göremiyoruz ve bizden başka herkez görebiliyor.
  Acaba aynı şekilde başka bir milletin kurucusuna ya da bayrağına bu şekilde yapılsa tepkiler nasıl olurdu şiddeti ne kadar büyük boyutlara ulaşırdı.

  Mesela çok değil daha bir yıl önce Hz. Muhammedin figürleri SouthPark ın 10. bölüm 3. sezonunda kullanıldı da. ne oldu hani ayni güç south park ında yayından kaldırılamsına izin verseydi. yada yayınlanan internet sitelerine yasak koysaydı. Bir yerlerde büyük stratejiler bazı ters köşe hareketler olduğu aşikar. Asıl önemli olan bu durumlara kanmamak bence.
  Tebrikler yazın için…

 4. […] Dün akşam Georgios Karaiskaki stadında oynanan maç geçtiğimiz günlerde youtube’un da erişiminin durdurulmasına neden olan hakaret dolu videolara en güzel cevaptı.. Dün akşamda hakaret dolu pankartlar, istiklâl marşımıza ıslıkmalar vardı.. Seçilen stat bile ünlü bir yunan komutanın adını taşıyordu… Fakat bu olumsuzluklar millilerimizi yıldırmadı ve 4-1 lik üstünlükle maçı kazandık.. ve işte tarihi maçın youtube videolarından bir kaçı aşağıda… Videoları indirmek için.. […]

 5. ya çok kötü oldu..başka hangi siteden izlicez ki video.. ocean gray dediği doğru..

 6. bana kalırsa bu yasaklamalar çok saçma çünkü kendimize yapılan hakaretleri biz kendimize yasak koyarak görmemeye çalşıyoruz ama dünyanın geri kalanı bu videoyu görebiliyo yani kendimizi kendimizin yapmadığı suçtan ötürü yasaklayıp banlıyoruz çook saçma bişi yaa :D

 7. cengizhandemir e katiliyorum :D cok sacma bir sey..
  Kendimize yapilan hakaretleri kendimiz izlemeyelim diye bize yasak koyuyorlar… Dünyanin geri kalani görüyor…

 8. valla google erişim yasağı gelirse altavista,yahoo ve aol search bayram eder.ama bu erişim yasaklarını anlayamıyorum…neden erişim yasak neden turkiyeden yasak neden neden neden???? sacma sapan erişim yasakları koyuyorlar biz zaten öyle videoları izlemeyiz artı dava ed,ilince neden youtubeye erişim yasağı konuluyor drek üyeye girmesi gerekmezmi bnce coooooook sacma bi durum bu arkadaslar size önerim proxy sunucuları ;) ama bu arada bu video upload ediliceği zaman lutfen kontrolden gecsin sakıncalıysa siteye kanbul edilmesin

 9. bunlar da abarttılar artık hayret bişey ya saçma sapan işler yapıyolar vallahi ya.yasaklıyosunuz da ne oluyo sadece bize yasaklıyosunuz biz de onları izleyecek değiliz zaten.türkiye de klişeleşmiş bu tür şeyler başkalarının cezası bu millete kesiliyo. bir an önce kalksın bu youtube yasaklamaları bu tür şeylerle bitmez bu safsatalar.doğru dürüst başka bi yol bulun hem biz rahat edelim hem de siz.

 10. bu engellemeyi neden sadece türkiyeye yapılıyor herkes girip hakaret dolu videoları mı izliyor ki sizce youtube sadece o işe mi yarıyor bence bu çok saçma bir uygulama ama yapılmış tartışılmasınıda biz yapıyoruz işte, zaten böyle bir siteyi tamamen kapatmak o biraz zor ee o zaman biz kendi kendimizi mi sınırlıyoruz ben bir fen öğretmeniyim neden ordan deneylere bakamıyorum…? anlamıyorum neden sadece belli linklere yasak verilmesi gerekirken koca siteyi kapatıyorlar ki hemde bunca yasağı delme kolaylığı varken…? ve google a yazdığınız youtube erişimi deyince karşınıza birçok link çıkarken ve gazetlerde bile nasıl delindiği anlatılırken :S garipsiyorum sadece…

 11. Bence youtube’un kapatılma sebep/sonuçları şunlar;

  1- Söz konusu videolara olan ilgiyi arttırmak. (Yasaklar daha caziptir çünkü.)

  2- Bu ilgi sonucu yurt dışında bu videoyu merak edip izlememiş kişi bırakmamak. Bizim milletimiz de izlesin diye açık kapı bırakmak. ( açık kapı bilerek bırakıldı yoksa proxy hizmeti veren siteleri de kapatmak çok dert değil, alıştılar zaten kapatmaya) ve Atamızı iyice küçük düşürmek!

  3- Youtube’a rakip yerli sitelerin sahiplerinin bu tezgahı planlamış oldukları düşünceside kafamı kurcalıyor. Bir anda hitimizi 5 katına 10 katına katladık diye reklam yaptı bazıları. Herşey aslında tezgah olabilir, gönderilen video, sonrasında bundan şikayetçi olup dava açan vatandaş, hepsinin tezgah olması çok mümkün bu ülkede.

  İnsan en faydalı araçları bile kötü yolda kullanabilir. youtube’da dahil buna yasalarda. Burada iki kötüye kullanım birbirini buldu ve hiç kimse memnun değil. Bu memnuniyetsizliği görüyor failleri ama sesleri çıkmıyor, işlerine gelmiyor. Bir Allah kuluda hesap sormuyor, it iti ısırmaz hesabı.

  Youtube’u kapatıp ceza verdiler akıllarınca, yüzlerce ülkeden birisi eksik olsa ne olur ki onlar için. Ceza değil ödül verdiler yerli sitelere, rant sağladılar bilerek yada bilmeyerek.

  “Yüce Türk Adaleti” eski türk filmlerinden duymaya alışık olduğumuz bir şeydir. Galiba hep öyle kalacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here